Aktywizacja mieszkańców zajmuje w naszym Domu jedną z ważniejszych zadań. Ma ona na celu rozwijanie zainteresowań, umiejętności oraz mobilizowania mieszkańców do aktywnego wykorzystania czasu wolnego.

Pracownicy domu w swojej codziennej pracy przekonują, że aktywny tryb życia mieszkańców przedłuża życie, dodaje sił do walki z chorobą, poprawia samopoczucie. Opierając się na zdobywanym ciągle doświadczeniu, wkładamy wiele wysiłku w organizację zajęć aktywizujących, przedstawiając mieszkańcom ciągle nowe i bardziej zróżnicowane oferty dostosowane do ich potrzeb i możliwości.

Najczęściej stosowanymi formami terapii zajęciowej w naszym Domu są:

zajęcia plastyczne, ceramika, rzeźba, malarstwo, batik, silwoterapia, ludoterapia, muzykoterapia. Swoje prace mieszkańcy prezentują na wielu wystawach wyjeżdżając na warsztaty terapeutyczne, zdobywając nowe doświadczenia, ale również nowe przyjaźnie i znajomości.

Prowadzone są również zajęcia kulturalno- rekreacyjne prowadzone przez instruktora k.o. oraz muzykoterapeutę. Od kilkunastu lat w naszym Domu działa zespół artystyczny "Mazurskie szuwarki", który bierze udział w wielu przeglądach i festiwalach muzycznych i teatralnych.

Co roku startujemy w spartakiadach sportowych oraz uczestniczymy w różnych spotkaniach integracyjnych organizowanych przez zaprzyjaźnione domy takie jak: ogniska, kuligi, bale czy zabawy w plenerze. Organizujemy wiele imprez okolicznościowych na terenie naszego Domu jak bale karnawałowe, andrzejki, koncerty dzieci i młodzieży, spotkania z ciekawymi ludźmi.

Do stałych imprez należą już: Bal Seniora, Wybory Miss Babci i Mister Dziadka, "Pożegnanie lata", Walentynki, Dzień Kobiet. Wyjeżdżamy również na wycieczki krajoznawcze, pielgrzymki lub idziemy po prostu na spacery szukając, ciekawych zakątków, skąd przynosimy piękne fotografie z naszego miasta i okolic.